Governing Body

This page contains information on our Governing body. Below are details on individual Governors, along with tables showing the make up and attendance of each committee. If you would like to contact one of our Governors, please send either a letter or email via the school office - contact details can be found here.

  

Role of the Governing Body 

An extract from the Governance handbook January 2017 states that:

 1. The purpose of governance is to provide confident, strategic leadership and to create robust accountability, oversight and assurance for educational and financial performance.

 2. All boards, no matter what type of schools or how many schools they govern, have three core functions:

  •  Ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction;
  • Holding executive leaders to account for the educational performance of the organisation and its pupils, and the performance management of staff;
  • Overseeing the financial performance of the organisation and making sure its money is well spent.

 

The full roles and responsibilities for Governors is covered in the Governance handbook: For academies, multi-academy trusts and maintained schools, which can be found here. 

National Governors Association Website http://www.nga.org/cms/home.html

Information on our governing body: http://www.staffsga.org.uk/

Governor membership is for a period of 4 years

 

Chair of Governors - Steven Norman (Local Area)

Chair of Curriculum Committee.

Has voting rights.

PREVENT Governor

Child protection/Safeguarding Governor 

Looked After Children Governor

SEND Governor

Appointed by Staffordshire County Council

I have been a governor at this very special school ever since it opened in 2001 and have been grateful to the local community for its support in that time.

I have particular responsibility for child protection for Looked After Children.

Governors and staff strive to give our children the best opportunity for learning and to get into mainstream education where possible.  To achieve this we give them an environment where they feel safe, treat them as individuals with differing needs and help them to achieve their potential with targets and innovative ways of learning.

Original Start Date Current Start Date Membership end date Pecuniary Interests Relationships between staff and Governors
24/05/2001 24/05/2017 23/05/2021 Employee of Age UK N/A

 

 Tim Bowen

Vice Chair - Mr Tim Bowen (Co-opted)

Chair of Finance, HR and Buildings Committee. Has voting rights.

Training and Development governor

Pupil Premium Governor

MFL Governor

Appointed by Governing Body

I became a parent governor shortly after my son joined the school. I offered myself for election to the governing body mostly because I was so impressed with the tremendous commitment of the School staff towards the children. I am delighted that that commitment has never wavered over time. I am particularly proud that the School has never excluded any of its students. So far as I concerned that record sends a message to the children that, whatever difficulties they might face, Chasetown Community School will never give up on them.

My personal experience is as an accountant. I have worked on the financial side of the construction industry for many years. This background has given me valuable knowledge to contribute to the work of the Finance, HR and Buildings sub-committee which I chair.

Although my son left the school some time ago he benefited greatly from his time there. I am honoured to remain as a governor to help support the staff in the professional way they go about their important work.

Original Start Date Current Start Date Membership end date Pecuniary Interests Relationships between staff and Governors
21/03/2003 01/09/2015 31/08/2019
  • Self-employed business consultant
  • Director of Information Focus Limited, Systolica Limited and Lichfield Sports Club Limited
N/A

 

Headteacher - Dr Linda James

Member of Finance, HR, Building and Curriculum Committees.

Has voting rights.

Original Start Date Current Start Date Membership end date Pecuniary Interests Relationships between staff and Governors
01/05/2001 01/09/2015 End of Headship Headteacher of chasetown Community School N/A

 

Staff Governor - Mr Richard Coging  

Member of Curriculum Committee.

Has voting rights

Appointed by staff election

Original Start Date Current Start Date Membership end date Pecuniary Interests Relationships between staff and Governors
22/06/12 12/07/2016 11/07.2020 Teacher at Chasetown Community School N/A

 

 

 

 Co-opted Governor - Mrs Anne Westoby

Member of Finance, HR, Building and Curriculum Committees.

Has voting rights.

Appointed by Governing Body

I have worked at Chasetown Community School since it opened in 2001 in a number of different support roles. I am currently the HR, Data and Network Manager, a role which gives me a good overview of the whole school. I am currently a member of the HR, Finance & Buildings Committee and the Curriculum Committee.

I have two main roles on the Governing Body:

Ensuring Safer Recruitment practices are followed and ensuring that both sub committees have the information they need to plan effectively to maintain and develop the use of technology across the school.

Original Start Date Current Start Date Membership end date Pecuniary Interests Relationships between staff and Governors
26/05/2005 01/09/2015 31/08/2019

Trustee of Lichfield Methodist Church and Chasetown Community School - School Fund

 

Parent of Staff Miss K Westoby and casual staff Miss L Westoby

 

Co-opted Governor  - Ms Leigh Smith

Member of Curriculum Committee. Has voting rights.

Maths and Science Governor

Appointed by Governing Body

Original Start Date Current Start Date Membership end date Pecuniary Interests Relationships between staff and Governors
24/06/2014 01/09/2015 31/08/2019 none N/A

 

Associate Governor  - Mrs Liz Mountstephens

  Appointed by Governing Body

 

Original Start Date Current Start Date Membership end date Pecuniary Interests Relationships between staff and Governors
- 01/10/2013 30/09/2017

Deputy Headteacher Chasetown Community School

Parent of Miss Burr TA

 

 

 

Parent Governor  - Mrs Jacqui McLaughlin

Member of Curriculum Committee. Has voting rights.

English Governor

 Appointed by Governing Body

Original Start Date Current Start Date Membership end date Pecuniary Interests Relationships between staff and Governors
- 08/07/2015 07/07/2019 Parent N/A

 

 

 

Parent Governor  - Mrs Rachel  Thompson

Member of Finance, HR, Building Committee. Has voting rights.

Creative Curriculum Governor

Appointed by Governing Body

Original Start Date Current Start Date Membership end date Pecuniary Interests Relationships between staff and Governors
- 08/07/2015 07/07/2019 Parent N/A

 

Previous Members of our Governing Body 

Ms Liz Farrar (LA Governor)

Member of Finance, HR, Building Committee

Link Governor for Maths 

I have been a governor at CCS for over 18 months.  I am a Local Authority governor and I utilise my skills as a Chartered Management Accountant with over 20 years working in industry to ensure that the school utilises its resources effectively and efficiently by providing financial support.  Specific things I have helped with are an application for charity status for the school fund and review and advice regarding the Financial Standards.  I am also the Link Governor for Maths and sit on the Finance, HR & Buildings committees.

Original Start Date Current Start Date Membership end date Pecuniary Interests Relationships between staff and Governors
- 26/08/2011 28/09/2015

Chartered Management accountant

N/A

 

Governor attendance

 The below tables show the attendance and involvement of governors for each committee 

 

Full Governors 

All governors meet once a term to review reports and polices on many areas of the school, This includes attendance, behaviour, pupil progress, pupil transition, pupils SEND's and FSW involvement. 

Our Clerk for Full Governors meetings is: Miss Bishop 

Date

Mr Norman

(Chair)

Mr Bowen

(Vice Chair)

Mrs McLaughlin Mrs Smith Ms Thompson Mrs Westoby Mrs Mount-stephens Dr James
16/10/2017 Present Present Apologies Present Present Present Present Present
26/06/2017 Present Present Apologies Present Present Present Present Present
09/01/2017 Present Present Present Apologies Apologies Present Present Present
19/09/2016 Present Present Present Present Present Present Present Present
20/06/2016 Present Present Present Present Present Present Present Present
28/09/2015 Present Present Present Present Present Present Present Present

HR/Building/Finance Committee

  

Date Mr Bowen  Dr James Mrs Westoby Ms Thompson
17/07/2017 Present Present Present Apologies
15/05/2017 Present Present Present Present
06/07/2017 Present Present Present Present
19/10/2016 Present Present Present Present
11/07/2016 Present Present Present Present
08/03/2016 Present Present Present Present
09/11/2015 Present Present Present Present

 

Curriculum Committee

 

Date Mr Norman Dr James Mrs Westoby Mr Coging Mrs Smith Mrs McLaughlin
17/07/2017 Apologies Present Present Present Present Present
13/02/2017 Present Present Present Present Present Present
04/03/2016 Present Present Present Present Apologies Apologies